Merkezi Gebze’de olan Kocaeli Yağlıdereliler Derneği geleneksel olarak asırlardan beri devam otçu göçü geleneğini yaşatmak için ilkini düzenledikleri şenlikte bir araya geliyor. 9 Haziran Pazar günü Tuzla-Akfırat Mesire Alanı’nda gerçekleşecek programa Karadeniz’in birbirinden değerli ses ve kemençe sanatçıları da katılarak festival havasında bir gün geçirecekler. Özellikle Doğu Karadeniz’de yaylalara gitme zamanında gerçekleşen otçu göçü ile insanlar hayvanlarını alarak yaylalara göç eder ve artık yaz ayı geldiğinin de göstergesidir. Çepni Türklerinin asırlardan beri Anadolu’da bu geleneği sürdürdüğü bilinen bu göç sırasında sevinç ve mutluluk bir arada doğaya akın akın gidişler başlar. Üçtepe Beldesi ve çevre Köyleri, Akköy, Hisarcık, Koçlu, Ortaköy ve Umutbükü köyleri dernekleri tarafından da desteklenen programa tüm Yağlıderelileri davet ettiler.
- Kanko, Vatandaşın SEDAŞ İsyanını Meclise Taşıdı! - 25 Temmuz 2024
- Bıçaklanan bekçinin son durumu belli oldu… - 25 Temmuz 2024
- Vali Aktaş, başkan Büyükgöz’ü ağırladı - 25 Temmuz 2024
- MHP Gebze İlçe Teşkilatı basınla buluşarak çalışmalarını paylaştı - 25 Temmuz 2024
- KOGACE BİK’in Kocaeli şubesinin kapatılmasına tepkili - 24 Temmuz 2024
- Kemal Memiş dualarla uğurlandı… - 23 Temmuz 2024
- GTO’nun yeni genel sekreteri Aydemir - 23 Temmuz 2024
- SEDAŞ’ın trafosu patladı - 23 Temmuz 2024
- Kocaeli Müftüsü Sönmezoğlu, Erzurumlular Vakfı Başkanı Önal’ı ağırladı. - 23 Temmuz 2024
- Kemal Memiş’den acı haber…. - 23 Temmuz 2024